Ako kreatívne využiť LED svetlo v exteriéroch?

LED svetlá už v mnohom predbehli klasické žiarovky. Sú totiž mimoriadne energeticky úsporné, a čo je nemenej dôležité, sú veľmi trvácne. Vyrábajú sa v rôznych farbách, svetelných tónoch a intenzitách svietivosti. A práve vďaka svojej odolnosti a trvácnosti sú LED svetlá veľmi obľúbené aj ako osvetlenie exteriérov.

Tipy na kreatívne LED svetlo v exteriéri

Na to, aby ste si skrášlili dvor svojho rodinného domu, príjazdovú cestu alebo napríklad altánok, nepotrebujete žiadneho architekta. Postačí Vám zopár LED svetiel, fantázia, šikovné ruky a možno ešte web a časopisy na inšpiráciu. Prinášame Vám zopár tipov a nápadov, ktoré Vám pri realizácii projektu pomôžu.

  • Spravte si jednoduchý náčrt miesta, ktoré chcete skrášliť. Postačí, keď si terasu, dvor, či príjazdovú cestu, načrtnete len tak, rukou. Lepšie sa Vám bude plánovať, kde LED svetlo umiestnite.
  • Vyberte si oblasti, ktoré chcete zvýrazniť. Napríklad pekný kvet, ktorý máte postavený v črepníku na terase, ozdobu na dvore, záhradné jazierko alebo peknú fasádu domu.
  • Na dosiahnutie akéhosi dramatického efektu vynikajúco poslúži bodové LED svetlo.
  • Dojem umocníte, ak LED osvetlenie nainštalujete čo najnižšie a otočíte ho smerom k predmetu, ktorý chcete zvýrazniť. Napríklad fontánka v záhrade. Svetlo umiestnite na zem pod ňu a namierte ho na fontánu.
  • Ak chcete osvetliť veľký predmet alebo plochu, LED svetlá umiestňujte hore. Ak naopak ide o zvýraznenie nejakého prvku, svetlo patrí skôr dole.
  • Vynikajúco vyzerá LED osvetlenie umiestnené popri chodníku. Dodá mu romantickú atmosféru a zároveň poslúži aj na orientáciu.
  • Veľmi obľúbené sú aj LED svetelné pásy. Tie si môžete rozmiestniť po záhradnej terase. Spolu s LED lampášikmi sú perfektným doplnkom, napríklad na záhradnú oslavu.

Záleží tiež na tom, či chcete takéto LED svetlo použiť ako hlavný svetelný zdroj v exteriéri alebo má slúžiť len na dekoračné účely. Podľa toho si vyberte aj intenzitu osvetlenia. Kým na dekoračné účely poslúži slabšie LED svetlo,  na účely osvetlenia určite potrebujete silnejšie svetlo. Takéto osvetlenie však z Vašej záhrady spraví veľmi osobitý a kreatívny priestor.
Autorské právo: promesaartstudio / 123RF Reklamní fotografie